Kalibruota mediena ir kuo skiriasi C16 ir C24 mediena?

Statybininkas renkasi kalibruota mediena

Kalibruota mediena, tai specialiai apdorota ir pagal tam tikrus ir svarbiausia tikslius matmenis išpjauta mediena. Medienos kalibravimo procesas apima medienos pjovimą, obliavimą, formavimą ir kitus mechaninius arba cheminius procesus kaip, kad medienos džiovinimas, siekiant užtikrinti tikslius matmenis ir pageidaujamą kokybę.

Kalibravimo tikslas – pagaminti medienos produktą, kuris bus naudojamas konkrečiam tikslui. Kalibravimo metu siekiama, kad visa medienos partija pasiektų maksimaliai vienodus išmatavimus, technines savybes bei kokybę. Kalibruota mediena užtikrina standartus ir kokybę įvairiuose pramonės sektoriuose, tokiuose kaip baldų gamyba, statyba, apdaila ir pan.

Į ką svarbu atkreiti dėmesį renkantis kalibruotą medieną?

Pasirinkti tinkamą kalibruotą medieną yra svarbu, norint užtikrinti statybų, apdailos ar medinio gaminio kokybę. Taip pat nesuklydus dėl medienos išmatavimų bei medienos stiprumo, vėliau procese sutaupysite nemažai laiko.

Kalibruotos medienos matmenys

Įsitikinkite, kad suprantate savo projekto brėžinius ar techninį planą ir aiškiai suprantate kokių matmenų mediena jums reikalinga. Paprastai skirtingoms projekto dalims reikalinga skirtingų metmenų kalibruota mediena. Dažniausiai kalibruotos medienos ilgis neviršija 6 m, skerspjūvis svyruoja nuo 140 iki 250 mm.

Medienos gradavimo klasė – kuo skiriasi C16 ir C24 mediena?

Medienos stiprumas taip pat vienas svarbiausių espektų renkantis kalibruotą medieną. Medienos striprumą nusako EN 338 standartas, kuris skirtas nustatyti medienos technines savybes.

Mediena yra klasifikuojama pagal tris pagrindinius mechaninius rodiklius:

Stiprumas lenkimui (f_b): tai yra medienos atsparumo lenkimui rodiklis. Kalibruota mediena yra klasifikuojama pagal tai, kiek ji gali pasipriešinti lenkimui. Stipresnė mediena turi didesnį šį rodiklį.

Stiprumas spaudžiant arba traukiant (f_t0): tai nustato medienos atsparumą traukiant arba spaudžiant. Šis rodiklis svarbus projektams, kur mediena patiria traukimą ar spaudimą.

Stiprumas lenkimui kartu su traukimu (f_v0): šis rodiklis nustato medienos atsparumą lenkimui kartu su traukimu.

Kiekvienas iš šių rodiklių turi tam tikrus standartus, ir kalibruota mediena yra klasifikuojama į atitinkamas kategorijas, pavyzdžiui, C16, C24 ir tt. Kiekvienai gradacijos klasei yra nustatytas minimalus stiprumo lygis kiekvienam iš trijų pagrindinių rodiklių. Pavyzdžiui, C24 reiškia, kad mediena atitinka tam tikrus stiprumo reikalavimus pagal visus tris rodiklius.

Prie medienos gradavimo, kurį nurodo raidė C ir skaičius (pvz., C16, C24), rodo stiprumo lygį – kuo didesnis šis skaičius, tuo stipresnė mediena.

C16: klasifikacijoje „16” nurodo minimalų stiprumo lygį lenkimui (f_b) 1,6 N/mm². Tai reiškia, kad ši mediena turi minimalų lenkimui atsparų stiprumą 1,6 N/mm².

C24: klasifikacijoje „24” nurodo didesnį minimalų stiprumo lygį lenkimui, t.y., 2,4 N/mm². C24 klasifikacija rodo, kad mediena turi didesnį lenkimui atsparų stiprumą lyginant su C16.

Taip pat svarbu pabrėžti, kad čia aprašyta tik mažoji EN 388 standarto dalis, medienos klasifikavimas ir gradavimas apima daug daugiau rodiklių nei, kad stiprumas lenkimui, bet tai yra vienas iš svarbiausių rodiklių.

Kalibruotos medienos drėgmė

statybininkai matuoja kalibruotą medienąMedienos drėgmė taip pat gali turėti įtakos jos savybėms. Pasirinkite drėgną arba džiovintą medieną pagal projektui nustatytus reikalavimus.

Drėgna mediena yra mažiau stipri ir tvirta nei sausa mediena. Drėgmės svyravimai gali prisidėti prie medienos deformacijų, įtrūkimų ar plyšimų.

Medienos drėgmės svyravimai taip pat gali lemti medienos iškraipymą arba deformaciją. Sausesnė mediena yra mažiau linkusi keisti formą, todėl ji yra tinkamesnė statyboms arba kitiems projektams, kuriuose svarbus medienos stabilumas.

Medienos svoris taip pat dažnai priklauso nuo drėgmės. Medienos svoris daro įtaką ne tik konstrukcijos apkrovų apskaičiavimui, bet ir transportavimui, pakrovimui ar iškrovimui bei montavimo darbuose.

Su sausa mediena yra lengviau dirbti dėl jos svorio ir „pasidavimo” jos apdirbimui. Sausa mediena žymiau ilgiau išlaiko formas ir yra mažiau linkusi trauktis ar deformuotis, o tai ypač svarbu darbų saugumui bei visam statybų procesui bei projekto kokybei.

Gal pasirodys keistai, bet sausa mediena taip pat geriau ir gaisro atveju. Sausa mediena turi aukštesnį uždegimo temperatūros slenkstį nei drėgna mediena. Norint, kad mediena sudegtų, reikia aukštesnės temperatūros.

Drėgna mediena gali užsidegti net esant žemesnei temperatūrai, nes šiluma iš pradžių naudojama drėgmės išgarinimui. Taip pat užsidegusi drėgna mediena labiau dūmija.

Kalibruotos medienos kokybė

Viena dalis yra kalibruotos mdienos surašyti matmenys, klasė, kiti rodikliai. Kita, svarbu nepamiršti vizualiai apžiūrėti perkamą medieną, arba ją įsigyti iš žinomų ir patikimų pardavėjų. Kokybiška kalibruota mediena turėtų būti lygi ir tinkamai apdirbta. Atkreipkite dėmesį į paviršiaus būklę, įtrūkimus, įpjovas ir kitus defektus, kurie gali paveikti medienos išvaizdą ir stiprumą.

Estetika taip pat gali būti svarbus faktorius, ypač jei mediena bus naudojama baldų gamybai arba apdailai. Pasirinkdami kalibruotą medieną, atkreipkite dėmesį į jos spalvą, tekstūrą ir išvaizdą.

Tikrinkite, ar mediena atitinka reikiamus standartus ir yra sertifikuota. Tai užtikrins, kad jūs naudojate kokybišką medieną. Taip pat svarbu kur ir kaip mediena buvo auginta, tai gali turėti įtakos jos kokybei. Mediena iš tvariai valdomų miškų gali būti laikoma aukštesnės kokybės.

Konsultuokitės su specialistais jei nesate tikri dėl tinkamo medienos pasirinkimo, jie gali suteikti vertingų patarimų, atsižvelgiant į jūsų konkretų projektą.