Viskas ką reikia žinoti apie energiją taupančius langus

moteris sedi prie energija taupancio lango

Du esminiai dalykai – vis brangstantis namų šildymas ir vėsinimas bei besikeičiantys reglamentai, energiją taupančius langus statybose jau senai pavertė standartu.

Vėlyvą pavasarį ir vasara sunku pastebėti kaip pro nesandarius langus gali „išeiti“ apie 30 procentų šilumos. Tačiau atėjus rudeniškiems šalčiams, o po to – žiemos šalnoms, radiatoriai, šildymo sistemos ar židiniai dėl nesandarių langų nejučia pradeda veikti visu pajėgumu.

Energiją taupantys langai sumažina šilumos nuostolius, taigi ir šildymo sąskaitas. Papildomai žiemą nuleidžiami išoriniai roletai, kurie išlaiko šilumą viduje, vasarą riboja patalpų perkaitimą.
 
Klausimas ar energiją taupančių langų montavimas tikrai apsimoka jau senokai atsakytas, bet įvertinkim energiją taupančių langų visus plius ir minusus.

Energiją taupantys langai – kas tai?

Energiją taupantys langai nuo standartinių langų skiriasi savo konstrukcija, medžiagomis bei žinoma savo energinio naudingumo koeficientu. Dažniausiai energiją taupantys langai turi trigubus stiklus, rėmus iš kelių kamerų profilių, termoizoliacinius įdėklus bei dvigubą sandarinimą. Tarpas tarp stiklų užpildomas tauriosiomis dujomis, dažniausiai argonu arba kriptonu.

Energiją taupančių langų stiklas yra padengtas mažos emisijos dangos sluoksniu iš purškiamo metalo oksido, kurio dėka saulės šiluma pro stiklą patenka į patalpą, tačiau iš jo neišsiskiria. Ši izoliacinė lango konstrukcija leidžia išlaikyti stiklą šiltą net esant minusinei temperatūrai, taip pat neleidžia susidaryti vandens garams ant stiklo. Be to, tokie langai geriau apsaugo nuo šalčio, karščio ir drėgmės iš išorės.

Svarbiausias parametras, įrodantis lango energinį efektyvumą – šilumos perdavimo koeficientas (žymimas Uw). Kuo mažesnis Uw koeficientas, tuo langai efektyviau sulaiko šiluma pastato viduje.

Standartinio medinio lango koeficientas yra 1,3-1,5, PVC lango 1,5-1,8. Pagal galiojančius reglamentus energiją taupančių langų koeficientas turi būti mažesnis nei 0,8. Energiją taupantys langai nuo įprastų stiklų skiriasi konstrukcija ir jų gamybai naudojamomis medžiagomis.

Reikia atsiminti, kad svarbus ir montavimo būdas – vadinamasis šiltas montavimas, kuris leidžia maksimaliai išnaudoti gamykloje pagamintas langų izoliacines savybes.

Kas yra šiltas langų montavimas?

Reikia atsiminti, kad net ir geriausių šiluminių parametrų langas neužtikrins geros pastato izoliacijos, jei jis nebus tinkamai sumontuotas.

Siekiant padidinti lango sandarumą, vadinamasis šiltas trijų sluoksnių surinkimas, kurio išorėje, be standartinių poliuretano putų, papildomai naudojamos vandeniui ir garams laidžios folijos (arba dar vadinamos – membrana), o viduje – garų barjerinės folijos.

Naudojant tokį surinkimo būdą, lango ir lango jungties sandarumo lygis padidėja daugiau nei 75%.

Taip pat galima langą montuoti į pastato šiltinimo sluoksnį. Ši technika naudojama pasyviuose pastatuose ir galima, kai vatos ar polistirolo sluoksnis siekia apie 20 cm. Tai leidžia sumažinti lango įdubos gylį ir sumažinti šilumos tiltelio atsiradimo riziką tarp lango ir sienos.

Energiją taupančių langų pagrindinės savybės

Lango energiją taupančioms savybėms įtakos turi keli pagrindiniai parametrai, tačiau pagrindinis jų yra viso lango šilumos perdavimo koeficientas. Jis nustato šilumos nuostolius, atsirandančius dėl temperatūros skirtumo patalpos viduje ir išorėje.

Galutinė jo vertė susideda iš atskirų lango elementų šiluminių parametrų: profilių, stiklo paketo ir vadinamųjų lango elementų vertės. Šilumos tiltelis stiklo sąlytyje su rėmu. Praktikoje šios savybės priklauso nuo gamintojo naudojamų lango sprendimų ir komponentų: pvz. rėmo tipas, kamerų skaičius ir plotis profilyje, stiklų skaičius ir tarpinės tipas stiklo pakete.

Į ką atkreipti dėmesį perkant energiją taupančius langus?

Prieš perkant energiją taupančius langus, verta atkreipti dėmesį į keletą svarbių dalykų. Nepamirškite visada tikrinti viso lango, o ne tik stiklo, šilumos perdavimo koeficientą (Uw). Dažnai pardavėjai, norėdami paskatinti potencialius klientus, pateikia tik stiklo šilumos perdavimo koeficientą. Perkant energiją taupančius langus reikia atkreipti dėmesį į gaminio visumą, t.y., be stiklo, į lango rėmo plotį, medžiagą, iš kurios gaminami profiliai, kamerų skaičių ir kt.

Prieš pirkdami konkretų energiją taupančio lango modelį, paprašykite pardavėjo sertifikato, patvirtinančio jo kokybę. Energiją taupančių langų sertifikatą, be kita ko, išduoda Europos pastatų technologijos institutas.

Kitas svarbus klausimas – medžiaga, iš kurios pagamintas langas. Geriausiai tinka energiją taupantys mediniai langai, nes mediena pasižymi geromis izoliacinėmis savybėmis. Rėmas, skiriantis stiklus, pageidautina būtų pagamintas iš polimero arba nerūdijančio plieno – venkite aliuminio rėmų. Taip pat labai svarbu tinkamai parinkti jungiamąsias detales ir tarpines. Norint išvengti sandarinimo ateityje, verta rinktis vyrius, paslėptus sudėtingų profilių viduje.

Energiją taupančių langų montavimą geriausia patikėti profesionalams, nes netinkamai sumontavus tokio tipo langus gali susidaryti vadinamieji šilumos tilteliai, per kuriuos išeis šiluma. Nepamirškime ir apie tinkamą vėdinimą. Kai kurie rinkoje esantys energiją taupantys langai turi integruotą vėdinimo sistemą, kuri užtikrina gryno oro tiekimą į vidų be šilumos nuostolių.

Langų Uw koeficientas

infografikas - energija taupantys langai

Pagrindinis parametras, į kurį reikėtų atsižvelgti priimant sprendimą, yra šilumos perdavimo koeficientas Uw. Jis nustato viso lango šilumos izoliacijos laipsnį. Kuo mažesnė jo vertė, tuo mažiau energijos bus prarasta namuose.

Svarbu visada tikrinti Uw parametrą, o ne tik Ug parametrą – kuris nusako stiklo paketo šiluminį laidumą

Naujos statybos namuose montuojamų fasadinių langų ir balkono durų šilumos perdavimo koeficientas Uw pagal reglamentus turi būti iki 1,1 W/m²K. Energiją taupančioje statyboje naudojami dar geresnių parametrų langai. Šiuo atveju rekomenduojama Uw vertė 0,9 W/m²K.

Energiją taupantys stiklo paketai

Didžiąją lango dalį užima stiklo paketas, todėl jo tipas iš esmės reiškia komfortišką temperatūrą viduje. Stiklo paketai, sudaryti iš trijų stiklų, yra efektyviausia apsauga nuo šilumos nuostolių. Siekiant pagerinti energijos vartojimo efektyvumą, stiklo paketo viduje ir išorėje dedamas mažos emisijos stiklas. Jo paviršius padengtas nematomu tauriųjų metalų oksidų sluoksniu, kuris atspindi radiatorių, apšvietimo ir kitų prietaisų skleidžiamą šiluminę spinduliuotę. Dėl to pastate išlaikoma šiluma. Tuo pačiu pro langus praleidžiama saulės energija, kurią rudenį ir žiemą be papildomų išlaidų galima panaudoti patalpoms šildyti.

Šilumos tilteliams sumažinti naudojami šiltos tarpinės. Jos pagamintos iš plastiko arba iš nerūdijančio plieno ir plastiko derinio, o ne iš aliuminio. Šis sprendimas taip pat sumažina vandens garų kondensacijos galimybę ant langų, esant prastam vėdinimui pastate. Be to, energiją taupančiuose languose tarpas tarp stiklų užpildomas tauriosiomis dujomis, pvz., argonu, kuris turi geresnes šilumos izoliacijos savybes nei oras.

Lango rėmas

Medžiaga, iš kurios gaminami langų rėmai, taip pat vaidina svarbų vaidmenį. Kaip žinote, plastikiniai langai yra labiausiai paplitę. Dauguma namų savininkų renkasi juos, nes jie yra daug pigesni. Tačiau, priešingai nei atrodo, ne taip gerai, nes jie turi daug didesnį šilumos perdavimo koeficientą, kuris yra apie 2 W / m2K. Geresnis sprendimas – mediniai langai, kurie yra brangesni, tačiau pasižymi ilgaamžiškumu ir savitu stiliumi. Tokie langai savo puikią išvaizdą išlaiko net 50 metų. Pagaminti iš geros kokybės medienos, jie yra masyvūs ir atsparūs išorės veiksniams.

Gerą šilumos izoliaciją užtikrinantys mediniai profiliai energiją taupančiuose languose turi būti ne mažesnio kaip 80 mm storio. Didesnė šilumos izoliacija taip pat pasiekiama įstatant stiklų paketą giliau į rėmą.

Aliuminis lango rėmas yra vienas paskutinių pasirinkimų energiją taupantiems langams dėl keleto svarbių priežasčių:

  • Šilumos laidumo savybės: Aliuminis yra labai geras šilumos laidininkas, tai reiškia, kad jis greitai perduoda šilumą iš vidinės patalpos į laukan. Tai gali sukelti šilumos nuostolius ir padidinti šildymo arba aušinimo sąnaudas.
  • Kondensacija: Aliuminis lengvai atšaldomas, todėl, jei yra didelė temperatūros skirtumas tarp vidinės ir išorinės pusės, ant aliuminio rėmo gali kondensuotis drėgmė.
  • Izoliacija: Aliuminis rėmas gali būti mažiau efektyvus užtikrinant gerą šilumos ir garso izoliaciją.

Lango tarpinės

Kad langai efektyviai apsaugotų nuo energijos nuostolių, jie turi būti sandarūs. Štai kodėl tokia svarbi tinkama tarpinių sistemą, kuri neleidžia šaltam orui patekti tarp varčios ir rėmo. Norėdami gauti geriausius rezultatus, naudokite tris ar keturias tarpines. Taip pat svarbu ir tarpinių kokybė.

Patvariausios yra pagamintos iš sintetinės EPDM gumos, kuri pasižymi dideliu atsparumu oro sąlygoms.

Vienas geriausių ir patikimiausių pasirinkimų būtų sintetinė EPDM guma (ethylene propylene diene monomer rubber):

  • Gera šilumos ir oro izoliacija: EPDM guma turi geras šilumos izoliacijos savybes, taigi, ji gali padėti sumažinti šilumos nuostolius ir išvengti šaltų oro srautų į patalpą per tarpines.
  • Vandeniui atspari: EPDM guma yra atspari drėgmei ir vandeniui. Tai gali būti ypač svarbu, kad būtų išvengta nuotėkio, kondensacijos ir kitų vandens susijusių problemų.
  • Ilgaamžiškumas: EPDM guma yra atspari atmosferos sąlygoms, ultravioletiniams spinduliams ir temperatūros svyravimams, todėl ji gali išlaikyti savo funkcionalumą ilgą laiką.
  • Lankstumas ir lengvumas: EPDM guma yra lanksti ir gali prisitaikyti prie įvairių paviršių formų, užtikrindama gerą sandarumą.

Kalbant apie geriausią medžiagą langų tarpinėms, EPDM guma gali būti vienas iš geriausių pasirinkimų dėl aukštų šilumos izoliacijos, vandeniui atsparumo ir ilgaamžiškumo savybių. Tačiau taip pat yra kitų medžiagų, kurios taip pat gali būti tinkamos, priklausomai nuo konkrečių reikalavimų ir naudojimo sąlygų.

Pavyzdžiui, silikoninės tarpinės taip pat gali būti naudojamos dėl jų atsparumo ultravioletiniams spinduliams ir temperatūros svyravimams. PVC tarpinės taip pat gali būti tinkamas pasirinkimas, ypač jei langai yra pagaminti iš PVC profilių.

Energiją taupantys langai turi daugybę pliusų, o kokie yra tokių langų minusai?

Tokie langai turi kelis esminius minusas, pirmas ir pagrindinis minusas yra kaina. Energiją taupantys langai nuo standartinio efektyvumo langų savo kaina gali skirtis dvigubai ir daugiau.

Antra standartinius mažo efektyvumo langus nesunkiai galima montuoti patiems, energiją taupančius geriau patikėti kvalifikuotai įmonei. Klaidos gali kainuoti brangiai ir duoti priešingą rezultatą. Per susidariusius šilumos tiltelius iš vidaus pradės išeidinėti šiluma, todėl padidės pastato šildymo kaštai.

Taip pat reikia nepamiršti, kad daugiasluoksniai langai, t.y. kelių kamerų stiklai, yra gana sunkūs. Dėl šios priežasties jiems reikalinga tvirta rėmo konstrukcija, todėl bendrai statybų ar renovacijos kaštai pabrangsta.

Ši technologija, deja, reiškia didesnes investicines išlaidas – tiek pačių langų įsigijimui, tiek jų montavimui. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad pastatas gerai apšiltintas, investicija į brangesnius, energiją taupančius langus turėtų atsipirkti maždaug po 3-6 metų.

Apibendrinimui pirkdami energiją taupančius langus viską detaliai įvertinkite, tai gana didelės išlaidos, todėl jie turėtų būti pagaminti iš geriausių medžiagų. Reziumuojant, energiją taupantys langai yra tie, kurių šilumos perdavimo koeficientas mažesnis nei 1,0 W/m²K, dažniausiai yra trijų stiklų su dujomis užpildyta erdve, medinis lango rėmas, gerų tarpinių komplektas.

Prieš perkant verta pasitikrinti, ar mūsų pasirinkti langai atitinka tam tikrus standartus kiekviename elemente – tiek stiklo, rėmo, tiek viso lango šilumos perdavimo indeksą. Panašiai reikėtų patikrinti visų durų elementų parametrus.