Seimas pritarė Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms, kuriomis sugriežtinta administravimo paslaugas teikiančių įmonių atsakomybė už administratoriaus pareigų nevykdymą arba netinkamą vykdymą.
Seimo kanceliarijos Spaudos biurui projekto iniciatorė Seimo narė Ligita Girskienė sakė, kad pagal dabar galiojančią tvarką gyventojai gali pakeisti administravimo paslaugas teikiančią įmonę.
Tačiau šios įmonės ne visada elgiasi bendradarbiaudamos ir gerbdamos žmonių sprendimus: „Gyventojai susiduria su sunkumais, kada, įsteigę bendriją, bando iš administratoriaus atsiimti dokumentus, kaupiamąsias lėšas, techninės priežiūros dokumentus. Dažnu atveju administratoriai piktnaudžiauja, negrąžina, o baudos už tokius nusižengimus iki šiol buvo minimalios – keliasdešimt eurų. Priežiūros funkciją vykdančioms savivaldybėms nepakanka pajėgumų – jos teigia neturinčios pakankamai svertų sudrausminti administratorius. Naujai įsteigtos bendrijos valdymo organams tenka kreiptis į teismą ir teismo keliu susigrąžinti dokumentus, kaupiamąsias lėšas ir kt.“
Seimo narės teigimu, šiuo metu didžiausias daugiabučių namų valdytojas Vilniaus mieste administruoja 1620 daugiabučių, skaičiuojama, kad vien už administravimo paslaugas jis per mėnesį gauna apie 140 tūkst. eurų pajamų, „leidžia sau susimokėti neproporcingai mažas baudas“, todėl priimtomis pataisomis baudos yra didinamos.
Pasak L. Girskienės, daugiabučių namų administratoriai, atsakingi už tūkstantį ar daugiau namų, labai aplaidžiai prižiūri šilumos ūkį, todėl gyventojus pasiekia neadekvačios sąskaitos už šildymą.
„Yra netinkamos techninės būklės šilumos punktai – neautomatizuoti, nereaguojantys į lauko temperatūros pokyčius, staiga atšilus orui, paduodamos šilumos kiekis nėra mažinamas; nėra sustatyti balansiniai ventiliai ir t. t., kad padėtų žmonėms sutaupyti. Už tokius nusižengimus, kai yra nevykdomi Šilumos ūkio įstatymo reikalavimai, administracinė atsakomybė daugiabučių administratoriams taip pat yra didinama“, – sakė pataisų iniciatorė.
Administracinių nusižengimų kodekso 349 straipsnio pakeitimo projektui Nr. XIVP-1712(2) pritarė 104, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė 5 Seimo nariai. Numatoma, kad pakeitimai įsigaliotų 2024 m. gegužės 1 d.