Vilniuje – nauja viešoji erdvė su vieta bendruomenės daržams

Vizualizacija Vilniaus daržai

Vilniaus miesto Naujininkų rajone prie Tūkstantmečio ir Dariaus ir Girėno gatvių bus sutvarkyta ir miestiečiams atverta nauja 1,2 ha ploto viešoji erdvė. Joje projektuojama promenada, apžvalgos takai, vaikų žaidimų aikštelės ir aktyvaus sporto zonos, teritorija bendruomenės daržams. Šiam projektui jau išduotas statybą leidžiantis dokumentas, greitai bus skelbiamas rangos konkursas. Užbaigti tvarkymo darbus planuojama iki 2026 metų vidurio.

Viešoji erdvė projektuojama laisvoje valstybinėje žemėje, įsiterpusioje tarp daugiabučių gyvenamųjų namų, mokyklos, privataus komercinės paskirties sklypo ir garažų paskirties statinių. Netoli – geležinkelis. Teritorija gana apleista ir dalyje jos gyventojai jau patys pradėję daržininkauti.

„Idėja sutvarkyti šią vietą buvo plėtojama jau seniai. Organizavome susitikimus su gyventojais, klausėme jų nuomonės. Norime, kad vieta būtų patraukli ir joje leistų laisvalaikį kuo įvairesnių poreikių gyventojai“, – kalbėjo Vilniaus miesto savivaldybės Kraštovaizdžio architektūros poskyrio vedėja Akvilė Myško-Žvinienė.  

Teritorija suskirstyta atskiromis zonomis: bus įrengta ramaus poilsio erdvė su suoliukais, pavėsinėmis, nemažai pasivaikščiojimo takų, promenada, aktyvaus laisvalaikio zona su vaikų žaidimų aikštele ir lauko treniruokliais. Viešoji erdvė bus pritaikyta ir specialiųjų poreikių turintiems žmonėms. Teritorija bus saugi – apšviesta, įrengtos vaizdo stebėjimo kameros.

Teritorijoje numatyta vieta daržininkystei, kompostavimo vieta, pavėsinė, vandens kolonėlė. „Tai pirmoji viešoji erdvė Vilniuje, kurioje esame paskyrę vietos ir bendruomenės daržams. Tikimės, kad tai paskatins ne tik bendruomeniškumą, bet ir populiarins miesto daržus Vilniuje“, – teigia A. Myško-Žvinienė. 

Vilniaus miesto savivaldybė yra parengusi gyventojams miesto daržininkystės gidą, kuris padėtų miestiečiams šalia namų įkurti savo daržą. 

Šiuo metu teritorija apaugusi savaiminiais sąžalynais, invaziniais uosialapiais klevais, baltažiedėmis robinijomis, yra vaismedžių, liepų, paprastųjų klevų, alksnių. Medžius ir krūmus planuojama genėti, pašalinti pažeistus ir nudžiūvusius. 

Viešosios erdvės projektavimo ir įrengimo darbus finansuos Vilniaus miesto savivaldybė. Taip pat tikimasi dalį rangos darbų padengti iš Europos Sąjungos lėšų. 

Visus planuojamus naujus ir tvarkomus želdynus rasite šiame žemėlapyje.