Terasos užuolaidos – tarp grožio ir praktiškumo

baltos terasos uzuolaidos

Pirkdami užuolaidas terasai ar pavėsinei pradėkite nuo matavimų. Atidžiai išmatuokite terasą ar pavėsinę, kad tinkamai parinktumėte reikiamos užuolaidos medžiagos aukštį ir plotį. Per trumpos arba siauros užuolaidos neatrodo gerai ir nebus labai funkcionalios. Taip pat reikėtų įvertinti ir tvirtinimo taškų vietą ir kiekį bei ar vieną terasos šoną dengti viena didesne užuolaida ar skaidyti į kelias mažesnes.

Viena didesnė užuolaida suteiks daugiau apsaugos ir privatumo bei bus lengviau tvirtinama, kuomet saulės spindulių terasoje norėsis daugiau. Minusas, kad dėl vėjo viena didesnė užuolaida patirs didesnes apkrovas. Tuo tarpu kelios mažesnės užuolaidos bus tiek pat praktiškos dėl apsaugos ir privatumo, bet norint jas parišti reikia numatyti ir daugiau tvirtinimo taškų.

Terasos užuolaidų skaidrumo ir pralaidumo laipsnis turėtų būti derinamas su saulės spindulių kiekiu terasoje ar pavėsinėje ir būtinybe užtikrinti reikiamą privatumą. Storos ir sunkios užuolaidos, pagamintos iš užtemdančio audinio, efektyviai apsaugos nuo tiesioginės spinduliuotės ir interjero įkaitimo bei kitų žmonių akių.

Tuo pačiu dėl savo nemažo svorio jos bus itin praktiškos vėjuotomis dienomis, efektyviai atlaikys vėjo gūsius. Kita vertus, plono audinio terasos užuolaidos geriau tinka kaip terasos puošmena, daugiausia atliekančios dekoratyvinę funkciją ir jei reikia, suteikiančios papildomą apsaugą nuo vabzdžių.

Kokios spalvos terasos užuolaidas rinktis?

Neabejotina, kad pačios madingiausios spalvos terasų užuolaidoms yra – balta spalva, kreminė spalva ir panašios šviesios spalvos. Jos puikiai derės prie medinės terasos konstrukcijos ir sukurs lengvumo ar sodybos atmosferą.

Įdomų efektą gali sukurti turkio spalva arba mėlynos ir baltos spalvos audiniai primenantys jūrinį stilių arba užuolaidos su violetiniais ar purpuriniais akcentais – suteikiančiais provanso stiliaus pojūtį.

Renkantis užuolaidas terasai, reikia atsižvelgti į fasado spalvą – jei jūsų namo fasadas šviesus, užuolaidas taip pat reikėtų rinktis šviesios spalvos. Priešingu atveju gali susidaryti nešvaraus fasado arba, analogiškai, purvinos terasos efektas. Užuolaidos taip pat turėtų derėti prie terasos konstrukcijos.

Jei renkatės tamsias terasos užuolaidas, pvz., rudas, juodas ar grafitinę spalvą, įsitikinkite, kad jos pagamintos iš ypač saulės spinduliams atsparios medžiagos. Daugelis dažų labai greitai išblunka veikiant saulės šviesai ir tai gali nutikti ir per vieną sezoną.

Skaitykite: Terasa ant stogo. Kas mokės už remontą?

Puikiai atrodo balta arba baltos ir smėlio spalvos derinys, tačiau šviesios užuolaidos reikalaus daug daugiau priežiūros. Net dėmėms atsparūs audiniai jau po kelių dienų gali įgauti gelsvai žalią atspalvį nuo žiedadulkių ar pilką spalvą nuo iš gatvės kylančių dulkių.

Jei vis dėl to net dėl laukiančių dažnų užuolaidų plovimo norisi šviesių spalvų (dažniausiai tiesiog įmeskite į skalbimo mašiną 30 laipsnių temperatūroje ir jos bus kaip naujos) ir neturite terasą dengiančio stacionaraus stogo, pagalvokite apie medinį ar organinio stiklo terasos stogą. Tuomet šoninės terasos užuolaidos ne taip tepsis ir jas nuimti skalbimui tik nuo terasos šonų bus žymiai paprasčiau.

Turkio spalvos terasos uzuolaidos

Terasos užuolaidų audinys – šviesus ir lengvas, nebūtinai bus patvarus ir kokybiškas

Dėl tinkamų terasos užuolaidų audinio pasirinkimo vėliau labai priklausys kaip terasos užuolaidos tarnaus ir atrodys. Dėl šios priežasties verta atidžiai perskaityti gamintojo pateiktą audinio specifikaciją. Svarbiausia atkreipti dėmesį į šiuos aspektus:

Terasos užuolaidų atsparumas šviesai

Kaip greitai audinys išbluks veikiant UV spinduliams? Kiekvienas pardavėjas jums turėtų pateikti lauko sąlygomis tinkamo naudoti audinio specifikaciją, kurioje turėtų būti nurodyta atsparumo šviesai grupė. Šį rodiklį įvertinkite nei jei planuojate įsigyti baltos spalvos užuolaidas, nes saulė jas taip pat gali paveikti.

Pačiais geriausiais laikomi 8-tos ir geresnės grupės lauko audiniai – atsparūs blukimui, trūkinėjimui veikiant aukštai temperatūrai ir UV spinduliams, nesitrina ir yra pakankamai tankus audinys. Mažesnės grupės lauko audiniai netinka terasos užuolaidoms, tentams, skėčiams, sodo palapinėms ar net lauko baldų apmušalams, nes gali greitai susidėvėti.

Terasos užuolaidos atsparumas vandeniui

Terasos uzuolaidos atsparumas vandeniuiTai dar vienas aspektas, į kurį verta atkreipti ypatingą dėmesį. Galime rinktis iš dviejų tipų audinių:

hidrofobinis audinys – toks audinys dažniausia yra apdirbtas chemiškai. Toks audinys vandenį sulaiko, formuoja lašus ant audinio paviršiaus, kurie tiesiog nuslysta nuo jo, neprasiskverbiant į audinį. Vertikaliai kabančių terasos užuolaidų atveju toks pasirinkimas puikiai veikia, tačiau toks audinys nelabai tinka plokščiam stogui ar su nedideliu nuolydžiu;

vandeniui atsparus audinys – tai yra geriausias pasirinkimas. Toks audinys visiškai nesugeria vandens, tai dažniausiai taip pat yra dėmėms atsparus audinys, kurio nereikia džiovinti, nes sušlampa tik pats audinio paviršius ir giliau vanduo neprasiskverbia.

Terasos užuolaidos ne tik dėl dizaino, bet ir dėl apsaugos

Jei terasos užuolaidos jums reikalingos pirmiausia dėl apsaugos, o tik vėliau kaip dekoratyvinė visos terasos dalis. Tuomet būtinai atkreipkite dėmesį į lauko audinio tvirtumą.

Lauko audinio specifikacijoje pateikiamas kaip N – geras audinys neturėtų būti mažesnis kaip 600 N, nes lauko audinys yra veikiamas vandens svorio, gūsingo vėjo. Žemesnių parametrų audinys per laiką tiesiog išsitems ir nebeatrodys estetiškai, o po kurio laiko veikiamas vėjo jėgos ar tvarkantis po sezono tiesiog suplyš.

Kaip matuojamas lauko audinio tvirtumas?

Terasos uzuolaidos tvirtumo testasTerasos užuolaidos ištempimo stiprumas

Matavimo vienetas, kuris nustato audinio gebėjimą atlaikyti ištempimą ar traukimą. Bandymas dažnai vyksta naudojant universalų traukimą, kur audinys ištempiamas iki tam tikros ribos. Ištempimo stiprumas matuojamas jėgos vienetui į plotą (N/m² arba MPa).

Terasos užuolaidos ištempimo atstatomumas

Nusako kiek procentų audinys gali išsitempti iki plyšimo momento. Kuo didesnis atstatomumas, tuo labiau audinys gali būti ištemptas be plyšimo.

Terasos užuolaidos plyšimo stiprumas

Matavimo vienetas, kuris nustato audinio gebėjimą pasipriešinti prieš pjūvio jėgai. Audinys yra išplėšiamas arba skeliamas, ir plyšimo stiprumas matuojamas jėgos vienetui į plotą (N/m arba kN/m).

Pavėsinės užuolaidos dažniai gaminamos iš poliesterio

Jei kalbėsime ne apie plonas labiau dekoratyvines terasos užuolaidas, o apie tvirtesnes ir atsparesnes pavėsinės užuolaidas – tuomet aišku dažniausia jos bus pagamintos iš poliesterio.

Pavėsinės užuolaidos dažniausiai gaminamos iš poliesterio, kartais tokios užuolaidos yra padengiamos papildomu poliuretano sluoksniu. Dėl to jos lengvai valomos ir atsparios nešvarumams. Poliesteris yra natūraliai atsparus drėgmei, o poliuretano sluoksnis gali padidinti šią savybę.

Poliesterio ir poliuretano junginys gali suteikti pavėsinės užuolaidoms ilgaamžiškumo savybių. Toks junginys gali būti atsparesnis dilimui, pluošto įtrūkimui arba kitiems pažeidimams.

Pavėsinės užuolaidų iš poliesterio spalvos gali ilgai išlikti ryškios ir gyvos, nes poliesterio pluoštai dažnai yra atsparūs spalvų išblukimui, o poliuretano sluoksnis gali apsaugoti nuo saulės spindulių kenksmingo poveikio.

Pavėsinės užuolaidos iš poliesterio gali būti ir pakankamai lengvos, kas palengvina jų montavimą ir tvarkymą. Tai taip pat gali būti naudinga, jei užuolaidas reikia reguliariai nuimti ir plauti. Poliesterio pluoštai dažnai yra mažiau alergiški nei kiti audiniai, todėl tokios užuolaidos gali būti tinkamos tiems, kurie yra jautrūs alergijoms.

Poliesteris yra perdirbamas, ir kartais pavėsinės užuolaidos gaminamos iš perdirbtų pluoštų, kas prisideda prie aplinkosaugos.

Poliesteris turi ir kelis minusus. Poliesteris ir poliamidas nemėgsta aukštų temperatūrų, tad pavėsinę reikėtų laikyti kiek atokiau nuo kepsninės ar grilio. Poliesterio audinys greitai ir gerai dega. Svarbu paminėti, kad valant poliesterį nerekomenduojama naudoti stiprių cheminių valiklių, kurie gali pažeisti poliesterio ir poliuretano struktūrą. Tad visada geriausia laikytis gamintojo nurodymų ir rekomendacijų.