„Teltonikos“ technologijų centro projektas. Kita rangovų darbo pusė

Teltonikos technologijų centro Molėtuose nuotrauka iš paukščio skrydžio

„Teltonikos“ technologijų centras Molėtuose duris atvėrė dvigubai greičiau negu buvo planuota. 10,8 tūkst. kv. m pastatas, kuriame kuriasi telemedicinos ir tinklo įrangos projektavimo biuras, laboratorijos bei testavimo ir robotizuotos surinkimo linijos, iškilo per 10 mėnesių.

„Teltonikos“ technologijų centrui suteiktas stambaus projekto statusas

Investicijos į „Teltonikos“ technologijų centrą Molėtuose (statybos valdytojas – UAB „Contestus“, fasadinę aliuminio / stiklo konstrukciją įrengė UAB „Velansta“, vidaus pertvaros įrengtos naudojant „Saint Gobain statybos gaminiai“ įmonės „Rigips“ sausos statybos sistemas) sieks apie 34 mln. eurų: tai ne vien pastatai ir gamyklos veiklos pradžiai skirta įranga, bet ir 2023–2024 m. planuojamos paleisti papildomos gamybinės linijos, didinamos gamybos apimtys. Pernai gruodį Ekonomikos ir inovacijų ministerija su bendrove „Teltonika EMS“ pasirašė stambaus investicinio projekto sutartį dėl Technologijų centro kūrimo Molėtų rajone. Šis projektas įgyvendintas pasinaudojus ministerijos pasiūlyta žaliojo koridoriaus iniciatyva stambiems investuotojams.

11 tūkst. kv. m ploto patalpose kuriasi ne tik projektavimo biuras, laboratorijos, testavimo ir robotizuotos surinkimo linijos, administracinės patalpos, bet ir specialios logistinės erdvės produkcijai tiekti ir sandėliuoti.

Rūpinantis darbuotojais, įkurtos poilsio zonos. Molėtuose kuriasi ir mokymų centras, kuriame žadama rengti laisvalaikio užsiėmimus, edukacines veiklas jaunimui, nes užsakovui – „Teltonikos“ įmonių grupei ir prezidentui Arvydui Paukščiui – svarbu supažindinti moksleivius ir jaunus žmones su naujausiomis technologijomis ir inžinerijos naujovėmis.

Įmonės, dalyvaujančios įgyvendinant stambius, ne tik regionui, bet ir Lietuvai svarbius projektus, paprastai vertina ne tik tai, kokius darbus objekte atliko, kokius ir kiek sudėtingus įrenginius ar sistemas sumontavo. Rangovams ne mažiau rūpi nauja ir gilinama jau sukaupta patirtis, svarbios projekto eigos dedamosios, bendradarbiavimas su statybos proceso dalyviais. Juk lemiančiu faktoriumi tampa ne vien profesionalumas, specialiosios kompetencijos, bet ir gebėjimas dirbti didelėje komandoje, kai reikia derinti veiksmus su keliolika, o kartais ir su keliomis dešimtimis rangovų. Ir darbo kultūra, kurios lygį lemia užsakovas, ir kurios laikytis ir atitikti privalo visi proceso dalyviai.

„Įgyvendinant šį projektą Molėtuose, mūsų užduotis buvo atstovauti užsakovo interesams, kad „Teltonikos“ technologijų centras būtų pastatytas optimaliausiomis sąnaudomis per trumpiausią įmanomą laiką, bet būtų aukščiausios kokybės, tvarus pastatas. Užsakovas mus pasirinko, nes pasitikėjo, ir mes tą pasitikėjimą stengėmės pateisinti“, – sako Rokas Urbonas, kurio vadovaujama įmonė ARCHIS dalyvavo „Teltonikos“ technologijų centro statyboje.

Derino STR ir Technologijų centro veiklai būtinas sąlygas

Molėtuose bus projektuojami ir gaminami moderniausi prietaisai: dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatai, prieširdžių virpėjimus atpažįstančios išmaniosios apyrankės, kuriama aukštosiomis technologijomis paremta tinklo įranga, sprendžianti svarbias problemas įvairiose industrijose – nuo energetikos ir išmaniojo miesto iki transporto ir prekybos sektorių. Būtent šios jautrios išmaniosios technologijos ir gaminiai lėmė labai aukštus reikalavimus statybos proceso dalyviams. Kaip pastebi R.Urbonas, jiems buvo svarbu ne tik atitikti STR, ypatingiems statiniams keliamus reikalavimus (drėgmės, temperatūriniai parametrai ir kt.), bet ir tiksliai įgyvendinti užsakovo sąlygas, kurios būtinos, kad Technologijų centras efektyviai vykdytų sudėtingas veiklas.

„Pasiekti šiuos tikslus – nemenkas iššūkis, ypač, kai objekte dirba per 20 stambių rangovų ir daugybė smulkių rangovų, subrangovų, tiekėjų, 100–130 žmonių. Bet tuo pat metu tai ir neįkainojama patirtis“, – sako R.Urbonas.

Darbą efektyvino ne tik BIM modelis, kurį naudojant tiksliau ir sparčiau atliekami darbai, taip pat ir identifikuojami defektai. Statybos proceso dalyviai naudojo ir „Dalux“ programą, kuri leidžia tiesiog telefonu padaryti nuotrauką ir užfiksuotus projekto neatitikimus pažymėti projekte. Informacija siunčiama atsakingam už klaidos ištaisymą specialistui. Visos šios technologijos, kaip pastebi R.Urbonas, spartino darbus ir leido greičiau pasiekti tikslą.

Atsakingas požiūris į aplinką

„Teltonikos“ technologijų centro pastatas darniai įsiliejo į Molėtų kraštovaizdį. Ir tai ne vien vizuali dermė su aplinka. Naujajame technologijų centre visi procesai ir veikla yra grindžiami ISO 14001 aplinkosaugos standartu, „Teltonika“ nuolat prisideda prie tvaresnės aplinkos kūrimo ir taiko priemones, mažinančias neigiamą poveikį aplinkai. Ant technologijų centro stogo bus sumontuota saulės elektrinė, kuri patenkins dalį reikalingos elektros poreikio. Likusią dalį elektros įmonė pirks iš tiekėjų, energiją gaminančių iš atsinaujinančių išteklių.

Pastato statyboje taip pat buvo naudotos aplinkai draugiškos medžiagos ir taupančios inžinerinės sistemos. Pats dviejų aukštų su antstatu pastatas taip pat yra energiškai efektyvus – A++ energinio naudingumo klasės.

„Užsakovas kėlė aukštus reikalavimus visuose procesuose ir darbų etapuose. Atsakingas požiūris į aplinką prasidėjo nuo pat statybvietės: tai ir švari, tvarkinga aplinka, atliekų rūšiavimas, taupus statybinių medžiagų naudojimas, atliekų perdirbimas“, – pasakoja R.Urbonas, akcentuodamas, kad tokios, atrodo, smulkios detalės, kuria aukštą darbų kultūrą, kurios dalimi tampa visi proceso dalyviai.

Modernių technologijų ir estetikos dermė

„Teltonikoje“ įdiegtos naujausios technologijos, užtikrinančios skirtingos paskirties patalpų funkcionalumą, saugumą, racionaliai išnaudojant erdves, kad procesai vyktų optimaliai greitai.

Ne mažesnis dėmesys buvo skirtas ir įrengiant apie 3 tūkst. kv. m biuro patalpas. Jose įrengti erdvūs kabinetai, poilsio ir susitikimų erdvės, kur įdiegtos priemonės, užtikrinančios akustinį komfortą bei tinkamą mikroklimatą darbuotojams. Darbuotojams įrengtos ir rūbinės, dušo patalpos, virtuvė ir restoranas su terasomis, kur galės lankytis ir vietos gyventojai, Molėtų svečiai.

„Užsakovui buvo svarbūs visi statybos, patalpų įrengimo aspektai. Objekte naudotos kokybiškos medžiagos, o atliekant apdailą, didelis dėmesys skiriamas estetikai – net gamybinėse patalpose buvo ieškoma variantų, kaip estetiškai užbaigti betoninius paviršius“, – projekto subtilybėmis, kurios rodo užsakovo prioritetus, dalijasi R.Urbonas.

Teltonikos“ įmonių grupėsįkūrėjas ir prezidentas Arvydas PAUKŠTYS 

„Džiaugiuosi, kad mano gimtinėje pavyko įgyvendinti tokį projektą – tai yra didžiausia Molėtuose verslo investicija per visus nepriklausomybės metus. Tikiu, kad „Teltonikos“ technologijų centras bus vertinamas kaip unikalus objektas visame Molėtų krašte, nes jis jungia itin modernią daiktų interneto prietaisų gamyklą, administracinius ir gaminių projektavimo biurus, laboratorijas ir net restoraną.

Prisimenu, kokį įspūdį man paliko studijų metais pamatytos Tauragės „Tauro“ ir Jurbarko „Vilmos“ gamyklos – jeigu tokios elektronikos gamyklos būtų veikusios Molėtuose ir čia būčiau turėjęs tokias sąlygas, kokias dabar siūlys „Teltonika“, iš Molėtų niekur nebūčiau išvažiavęs.

Manau, kad svarbu žmonėms suteikti galimybes dirbti ten, kur jie gyvena, kad jie galėtų kurti ir plėstis. Todėl tikiuosi, kad, siūlydami tokias pat darbo sąlygas ir atlyginimus kaip Vilniuje, paskatinsime vietos gyventojus likti dirbti savo gimtajame mieste, taip pat pritrauksime šeimų iš kitų miestų“.