Dvi dešimtys iš daugiau kaip penkių šimtų abipus Laisvės alėjos išsirikiavusių senųjų liepų dėl kamienuose smarkiai išplitusio puvinio netrukus užleis vietą jaunesniems, bent dešimties metų sulaukusiems medžiams. Tokio sprendimo prieita atsižvelgus į nepriklausomų mokslininkų dendrologų rekomendacijas ir rūpinantis aplinkinių saugumu pagrindinėje miesto pėsčiųjų gatvėje.
Kauno miesto gatvėse augančių medžių būklė stebima jau pastaruosius 40 metų. Ne išimtis ir pusšešto šimto Laisvės alėjos liepų. Pirmieji jų lajas apnikę kenkėjai aptikti maždaug 2000-aisiais. Jau tąkart fiksuotas didesnis nei 10 procentų sausų šakų kiekis ir priešlaikinis lapų kritimas.
Bemaž prieš 15 metų net ketvirtadalis liepų savo kamienuose ir skeletinėse šakose turėjo puvinių bei kitų ligų. Siekiant kaip įmanoma pratęsti šių medžių ilgaamžiškumą, augalai iki šios dienos laistomi ir tręšiami specializuotomis trąšomis, naudojami augimą gerinantys preparatai, taikomos kitos kenkėjų mažinimo priemonės.
„Dar prieš prasidedant Laisvės alėjos rekonstrukcijai dendrologai nustatė, kad bent trečdalį visų liepų yra apėmusios įsisenėjusios ligos. Tai – daugiametis neigiamų aplinkos veiksnių poveikis. Tąkart VDU Botanikos sodo mokslininkai siūlė net 109 liepas pakeisti naujomis.
Tačiau tokio masiško medžių šalinimo tąkart atsisakėme ir apsistojome tik ties šešiomis labiausiai puvinio pažeistomis liepomis, vietoje jų ir papildomose vietose pasodindami 18 naujų“, – priminė Kauno savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė.
Šį kartą sprendimas priimtas dėl 23 liepų ir vieno klevo. Leidimas šių kritinės būklės medžių šalinimui išduotas dar pernai. Darbai prasidės jau šį antradienį.
„Visus pašalintus medžius pakeisime naujomis 50–60 centimetrų apimties ir 6–8 metrų aukščio liepomis. Kartu atvyksta ir naujas klevas. Naujųjų medžių sodinimą pradėsime kitą savaitę. Kadangi atsodinimas pareikalaus didelio kruopštumo, o didelę dalį darbo teks atlikti rankomis, tikimės viską užbaigti per porą mėnesių. Laisvės alėjos estetinis vaizdas tikrai nenukentės“, – patikino R. Savickienė.
Reguliari miesto želdinių būklės stebėsena vykdoma nuolat. Tam Kauno savivaldybės administracija pasitelkia aukščiausios kvalifikacijos, ilgametę patirtį sukaupusius dendrologus, miškininkus ir arboristus. Specialistai vadovaujasi ekspertų nuomone bei atsižvelgia į jų rekomendacijas, taikant papildomas priemones želdinių būklei gerinti.
Ateityje numatyta toliau vykdyti nuolatinę liepų priežiūrą ir tvarkymą, taikyti kompetentingų profesionalų siūlomas metodikas.