Artėja kompensacijų metas už saulės elektrinių sukauptą perteklių

Nutoles saules elektriniu parkas

Dalis „Ignitis“ privačių ir verslo klientų, įsigijusių saulės elektrines nutolusiuose parkuose ar įsirengusių jas ant stogo, pagamino daugiau elektros energijos nei reikia jų individualiems ar verslo poreikiams. Už sukauptą energijos perteklių, gyventojai ir verslas gali gauti kompensaciją. Sumanių energetikos sprendimų bendrovė „Ignitis“ primena, jog artėja elektros energijos kaupimo apskaitos laikotarpio pabaiga – 2024 m. kovo 31 d. ir galimybė gauti kompensaciją už kilovatvalandes, sukauptas nuo 2022 m. balandžio 1 d. iki 2024 m. kovo 31 d.  

„Ignitis“ atkreipia dėmesį, kad gaminantys vartotojai – tiek verslo įmonės, tiek privatūs gyventojai, pagamintas, bet nepanaudotas kilovatvalandes kaupia du metus, o kompensacija už nepanaudotą likutį mokama lyginiais metais – 2024, 2026 m. ir t. t. Tai reiškia, kad kompensacija bus apskaičiuojama visiems gaminantiems vartotojams, turintiems nepanaudotų kilovatvalandžių, nesvarbu ar jie gamino energiją nuo kaupimo laikotarpio pradžios, t.y., 2022 m. pavasario, ar tik jo dalį, pavyzdžiui, nuo 2023 m. rudens. Svarbu tai, kad sukauptas elektros energijos kiekis nebus perkeliamas į kitą kaupimo laikotarpį, jis bus kompensuojamas sutartyje su tiekėju numatytomis sąlygomis. 

„Ignitis“ privačių klientų padalinio vadovė Dalia Bražiūnaitė pasakoja, kad privatiems klientams sukauptos ir kompensuotos elektros energijos kiekio vertė nustatoma pagal praėjusių metų balandžio–rugpjūčio mėnesių „Nord Pool“ elektros biržos Lietuvos zonos kainų aritmetinį vidurkį, padaugintą iš sukaupto, bet neatgauto elektros energijos kiekio. „Ignitis“ nepriklausomo elektros energijos tiekimo klientams bus taikomas 0,086 Eur/kWh tarifas. 

„Privatūs nepriklausomo elektros energijos tiekėjo „Ignitis“ klientai gali rinktis jiems tinkamiausią kompensacijos panaudojimo būdą, kurių yra trys: padengti savo elektros energijos sąskaitą, padengti šeimos nario ar artimojo sąskaitą už elektros energiją, panaudoti kompensaciją elektromobilio įkrovimui „Ignitis ON“ tinkle“, – detalizuoja D. Bražiūnaitė.

Bendrovės atstovė pateikia pavyzdį, jei sukaupta ir nesuvartota yra 100 kWh, tai kompensacijos vertė yra apskaičiuojama pagal šią formulę: 100 kWh X 0,086 Eur/kWh = 8,60 Eur. Tokią sumą klientas gali panaudoti aukščiau išvardintais būdais arba jos atsisakyti – tokia galimybė taip pat yra numatyta.

„Ignitis“ nepriklausomo tiekimo verslo klientams, kurie yra gaminantys vartotojai, sukauptos ir kompensuotos elektros energijos kiekio vertė taip pat kaip ir privatiems klientams yra nustatoma pagal praėjusių metų balandžio–rugpjūčio mėnesių „Nord Pool“ elektros biržos Lietuvos zonos kainų aritmetinį vidurkį, padaugintą iš sukaupto, bet neatgauto elektros energijos kiekio. „Ignitis“ nepriklausomo elektros energijos tiekimo klientams bus taikomas 0,086 Eur/kWh tarifas. 

Kaip pažymi „Ignitis“ verslo klientų ir plėtros vadovas Haroldas Nausėda, dalis verslo klientų yra prigeneravę saulės energijos ir sukaupę gana ženklų nepanaudotų kilovatvalandžių kiekį, kuris bus kompensuojamas, o kompensacija sudarys galimybę verslui lėšas panaudoti kitoms veikloms. Verslo klientų informavimas apie galimybę gauti kompensaciją už pagamintą ir nesuvartotą elektros energiją prasidės nuo kovo 13 d, kompensacijos bus išmokamos per 60 dienų nuo kaupimo laikotarpio pabaigos, t.y., per 60 dienų nuo 2024 m. kovo 31 d.

Privatūs visuomeninio elektros tiekimo klientai kompensacijos suma gali padengti savo elektros energijos sąskaitas arba pasirinkti išmoką.  

Iš viso Lietuvoje yra daugiau kaip 93,5 tūkst. gaminančių vartotojų, iš jų beveik pusė „Ignitis“ privatūs ir verslo klientai.